Sport elektroniczny od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Esportem nazywamy rywalizację zawodników w grach komputerowych, które z kolei możemy nazwać osobnymi konkurencjami. Bycie profesjonalnym zawodnikiem esportowym, podobnie jak w sporcie konwencjonalnym, wiążę się z wielogodzinnymi sesjami treningowymi, dzięki którym jesteśmy w stanie z czasem przeskakiwać konkurencje.
Konkurencje sportów elektronicznych
Konkurencje w esporcie nie są dokładnie określone. Gry, które mają swoje profesjonalne sceny, dzielą się z reguły na różne rodzaje. Mamy gry typu MOBA, gdzie najpopularniejsze z nich to League of Legends czy Dota 2, bądź też strzelanki (FPS), gdzie najpopularniejsze z nich to aktualnie Counter Strike: Global Offensive oraz Valorant. Wszystkie te gry mają jednak kilka punktów wspólnych, przede wszystkim – rywalizację i treningi. Jeśli chcemy dostać się na szczyt, podobnie jak w zwykłych sportach musimy poświęcać ogromne ilości godzin na ciągłe treningi i rozwijanie się nie tylko jako gracz, ale również jako osoba. Bardzo często dochodzi do tak zwanego wypalenia – z reguły mówimy tutaj o sytuacji, w której gracz ma przeczucie jakby w ogóle się nie rozwijał i nie szedł do przodu. W takich sytuacjach bardzo często do pracy z graczem zaangażowany jest psycholog, którego zadaniem jest ustabilizowanie psychiki zawodnika w celu jego efektywnego dalszego rozwoju. Jak widzimy, esport jest więc czymś bardzo poważnym. W grę wchodzą przecież ogromne pieniądze, które gracze mogą zgarniać na turniejach.
Rozwój sceny sportów elektronicznych
Jeszcze kilka lat temu o esporcie słyszał niewielki odsetek ludzi na całym świecie. Dzisiaj, termin „esport” jest stosowany tak powszechnie, że ciężko przejść obok niego udając, że go nie widzimy. Tysiące turniejów, tysiące różnych gier i miliardy dolarów – scena sportów elektronicznych rozwija się tak dynamicznie, że zmiany zachodzące w jej wnętrzu są nie do ogarnięcia. Ze zwykłych gier komputerowych dla zabicia czasu, w kilka lat przeszliśmy w poważne dyscypliny sportowe, które generują olbrzymie dochody, a zainteresowanie nimi jest coraz większe.
Sport elektroniczny rozwija się więc bardzo dynamicznie, a jego tempo w ogóle nie wydaje się zwalniać. Najpopularniejsze rozgrywki w bardziej znanych tytułach, w szczytowych momentach ogląda nawet kilka milionów osób. Fani mają swoje ulubione drużyny oraz ulubionych graczy, którym zawcięcie kibicują i dokładnie śledzą ich potyczki. W naszym kraju, mimo że esport nie jest tak popularny jak w krajach zachodnich, poczyniliśmy w ostatnim czasie ogromne postępy. Wiele poważnych telewizji czy też serwisów informacyjnych regularnie pisze i interesuje się sportami elektronicznymi, przez co ich rozpoznawalność na terenie Polski zdecydowanie się polepszyła i miejmy nadzieję, że taki trend zostanie utrzymany.
Esport dynamicznie się rozwija. Wszystko wskazuje, że w najbliższych latach ta dyscyplina wjedzie na wyższy poziom finansowy i popularnościowy.