Wśród wszystkich roślin ozdobnych, które mogą zdobić ogród, taras, balkon, a nawet wnętrze domu, są takie, które są nieco wyjątkowe: rośliny kwasolubne.
Co to jest roślina kwasolubna?
Rośliny kwasolubne dobrze czują się w kwaśnej glebie. pH gleby określa zasadowość lub kwasowość podłoża, w którym mają być posadzone rośliny ozdobne, ogrodnicze lub aromatyczne. Gleby o pH poniżej 7 są uważane za kwaśne, te o pH 7 są neutralne, a wszystkie gleby o pH powyżej 7 są zasadowe lub alkaliczne. Czy rośliny o wymaganym pH gleby 4,5 mogą być uprawiane w tym samym podłożu, co rośliny o pH gleby 6? Prawda jest taka, że chociaż roślinami kwasolubnymi nazywamy wszystkie te, które potrzebują kwaśnej gleby, niektóre z nich wymagają w podłożu więcej kwasowości niż inne, więc im lepiej zaspokoimy potrzeby kwasowe każdej z roślin, tym więcej będzie kwitnienia w przypadku roślin ozdobnych oraz większych i lepszych owoców i warzyw w naszym ogrodzie warzywnym. Z drugiej strony, jeśli rośliny kwasolubne uprawia się na glebach alkalicznych, a w skrajnych przypadkach na glebach o większej różnicy między pH wymaganym przez roślinę a pH gleby, na liściach szybko pojawi się chloroza, roślina zacznie chorować i w końcu obumrze. Jednak pamiętając o tym, nie ma powodu do zmartwień, ponieważ w wielu podręcznikach można znaleźć tabele pH dla wszystkich rodzajów upraw, dzięki czemu łatwo można dowiedzieć się, jakiego rodzaju podłoża wymagają rośliny. Do pomiaru pH gleby potrzebny jest odczynnik lub pH-metr, które są bardzo łatwe w użyciu. Zalecamy okresowe mierzenie poziomu pH gleby w celu sprawdzenia, czy konieczne jest zakwaszenie jej siarczanem żelaza, a następnie ponowne zmierzenie poziomu pH.
Kwasolubne rośliny ozdobne.
Do najbardziej znanych acydofilnych roślin ozdobnych należą oczywiście hortensje, ale także gardenie, kamelie, wrzosy, azalie, ostrokrzewy, konwalie, a nawet żonkile. Rośliny te preferują półcień i stały poziom wilgotności powietrza, dlatego też są bardzo popularne jako rośliny rabatowe w ogrodach, gdzie do nawadniania wykorzystuje się także wodę deszczową, czystą, a nie kredową, jak w przypadku wody z kranu. Ideałem jest, aby po przystosowaniu tych roślin do podłoża odpowiadającego ich potrzebom kwasowości, nie podlewać ich „twardą wodą” lub wodą wapienną. Rozwiązaniem, jeśli nie ma innego wyjścia, niż podlewanie wodą z kranu, jest dodanie kilku kropel octu do konewki (której pH wynosi od 2,4 do 3,5 jednostek pH), aby obniżyć pH. Do obniżenia pH „twardej wody” można też użyć kwasu cytrynowego lub siarczanu żelaza.
Kwasolubne rośliny ogrodnicze.
W ogrodzie można znaleźć nie tylko rośliny kwasolubne, ale także wiele roślin warzywnych i aromatycznych o charakterze kwasolubnym. Wiele z aromatycznych roślin w ogrodzie warzywnym lub kuchennym to rośliny kwasolubne. Tak jest w przypadku bazylii, kopru, pietruszki, mięty i trybuli. A w ogrodzie warzywnym bakłażany, melony, dynie, cukinie, fasola i sałaty również potrzebują kwasów. Generalnie rośliny te nie umrą, jeśli nie będą miały podłoża kwasolubnego, ale jeśli dostosujesz podłoże do ich potrzeb pH, zwiększysz szanse na dobre zbiory.